Kamica nerkowa

Kamienie nerkowe | Kamica nerkowa | Bóle nerek | Choroby nerek | Ból i problemy przy oddawaniu moczu | Zapalenie | Usuwanie kamieni

Kamica dróg moczowych

To schorzenie dotyczy zwłaszcza nerek ludzkich. Powstaje ona w wyniku odkładania się substancji, które nie rozpuszczają się w wodzie lub rozpuszczają się bardzo dług. Powoduje to powstanie złogów, które blokują przepływ moczu przy jego wydalaniu lub utrudniają. Może to być bardzo bolesne dla człowieka. Objawem kamicy nerkowej jest silny ból w boku oraz z tyłu na wysokości nerek , pod żebrami. Często ból promieniuje do brzucha . Bóle te zdarzają się nagle i są trudne do zniesienia. Często jest konieczny w takich przypadkach zabiega chirurgiczny podczas, którego uwa się kamienie znajdujące się w nerkach. Jeżeli w nerkach znajduje się piasek jest to też rodzaj kamicy, który powoduje uczucie silnego pieczenie podczas oddawania moczu. Kamienie w nerkach powstają gdy krystalizują się takie substancje jak wapń, fosfor, magnez, kwas szczawiowy.

Przyczyną powstania kamieni nerkowych mogą być niektóre leki. Częste łykanie środków przeciwbólowych grozi powstaniem kamieni w nerkach. Dla zabezpieczenia przed kamicą nerkową warto wypijać codziennie duże ilości płynów.

Kamica moczowa – kamica układu moczowego

Jest to choroba o charakterze przewlekłym. Tworzy się w układzie kielichowo- miedniczkowym nerki. Powstaje ze złogów kształtujących się z chemicznych składników moczu. Tworzy się u ludzi młodych między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Prawie jedna dziesiąta ludzi choruje na tą dolegliwość. Niekiedy zauważa się kamicę również wśród płodów i noworodków.

Wytwarzanie kamieni zależy od składników, które są zawarte w ludzkim moczu, odczynu moczu oraz sposobu w jaki wydala się mocz. Jeżeli mocz jest prawidłowy nie wytrącają się w nim sole mineralne powodujące krystalizację kamieni.

Inną przyczyną powstawania kamieni nerkowych jest guz gruczołu przytarczycowego . Jest to łagodny nowotwór. W wyniku tej choroby wytwarza się zbyt dużo hormonu w przytarczycy.

Powoduje to wysysanie wapnia z kości ludzkich do moczu w, którym wytwarzane są kamienie.

Może to być wykryte badaniem krwi, które wykonuje się każdej osobie dotkniętej kamicą moczową i nerkową. Jeśli w organizmie znajduje się zbyt dużo witaminy D powoduje to, że zwiększa się ilość wapnia przyswajanego przez jelito, które podczas tego tworzy w nerkach kamienie.

Podczas rozpadu komórek białaczkowych również uwalnia się z kości ludzkich nadwyżka ilości wapnia.

Inną przyczyną tworzenia się w kamieni w nerkach jest dna moczanowa. W takim przypadku w składzie kamieni jest kwas moczowy a nie jak wcześniej wapń. Proces leczenia takiego pacjenta wiąże się z przyjmowaniem preparatów zmniejszających stężenie kwasu moczowego w krawi.. Wypijanie dużej ilości płynów może w tym przypadku również spowodować rozpuszczenie się kamieni w nerkach.

Częstą bezspośrednią przyczyną powstania kryształów soli jest pojawienie się jądra, które powoduje krystalizację. Powodem może być uszkodzona błona śluzowa, bakterie, uszkodzony nabłonek. To może powodować zastój w moczu i krystalizację. Skąpe przyjmowanie płynów i nadmierne wydalanie oraz obfite spożywanie pokarmów powoduje zaburzenie stosunków soli w organizmie.

W obecnych czasach kiedy ciągle się biega ludzie często wstrzymują się od oddawanie moczu, odczekują, często dzieci w zabawie, emocjach zapominają o oddawaniu moczu. Trzeba dbać bardzo o to aby nie przetrzymywać moczu gdyż jest to następna przyczyna z jakiej mogą powstać kamienie nerkowe. Należy edukować dzieci już od początku i uczyć dbałości o komfort i wypróżnianie swojego pęcherza moczowego.

KAMICA MOCZOWA

Jest to właściwie to samo co kamica nerkowa. Są to dolegliwości będące efektem powstawania złogów w naszych drogach moczowych. Warto zlokalizować kamienie w drogach moczowych ponieważ dają różne objawy w zależności od miejsca gdzie występują Rodzaje kamieni nerkowych:
  • szczawinowo- wapniowe
  • z kwasu moczowego
  • cystynowe
  • struwitowe- powstają podczas przewlekłych zakażeń układu moczowego bakteriami wywołującymi ureazę- bakteriami rozkładającymi mocznik
  • fosforanowo- wapniowe
Choroba jaką jest kamica nerkowa występuje częściej u ludzi młodych. Niestety dwa razy częściej na kamicę nerkową narażeni są mężczyźni. Najczęstszym rodzajem kamicy jest kamica moczanowa, która powstaje poprzez działanie kwasu moczowego. Rzadziej występujące są kamienie szczawianowe i fosforanowe. Osad moczanowy wytwarzany jest wraz z solą wapnia co daje w efekcie kamienie szczawianowo- wapniowe , fosforanowo- wapniowe i moczanowo- wapniowe ale też z innymi solawi np. kamienie struwitowe czy fosforanowo- amonowo- magnezowe. Niektórzy polecają pić zurawinę

Kamica pęcherza moczowego

Jest to choroba, która objawia się przez występowanie złogów w pęcherzu moczowym. Kamienie w pęcherzu moczowym lub piasek mogą pochodzić z nerek jeżeli są zbyt duże to mogą zostać wydalone przez ujście cewki do pochęrza. Nazywamy je wtedy kamieniami pierwotnymi. Kamienie wtórne to rakie, które powstały w pęcherzu moczowym wówczas gdy był utrudniony przepływ moczu.

objawy chorob nerek

Zobacz tez inne objawy chorób nerek.Bezpłatne porady jak pokonać problemy z nerkami

Masz problem z nerkami?
Kolki nerkowe, zapalenie, kamienie, piasek?
Chcesz się pozbyć problemu?
Wpisz tu swój adres e-mail i imię.
Otrzymasz dzięki temu kilka bezpłatnych porad przez e-mail
na temat przyczyn i leczenia schorzeń nerek.

Imię:
E-mail:

Zamkniecie

    Inne informacje o zdrowiu:
Portal o zdrowiu
Choroby cywilizacyjne
Irydologia - diagnoza z tęczówki oka
Atopowe zapalenie skóry
Sposób na kamienie nerkowe i choroby nerek:

choroby cywilizacyjne - Choroby cywilizacyjne

To jest poradnik, którego szukasz. Dowiesz się z niego (między innymi) jak poradzić sobie z kamieniami nerkowymi za pomocą naturalnych kuracji ziołowych - dzięki temu poradzisz sobie z problemem kamieni nerkowych. Poza tym dowiesz się duuużo więcej o naturalnym leczeniu chorób cywilizacyjnych i zapobieganiu im.

Zobacz jak sobie poradzić z kamicą nerkową

"Książka dr. Jacka Roika, człowieka niezwykłego, niezwykle skromnego, z ogromnym, ponad dwudziestletnim doświadczeniem w profilaktce zdrowotnej, najlepszego lekarza Małopolski w 2005 r. jest "przebudzeniem! Nie tylko pozwala, ale wręcz prowokuje do innego spojrzenia nie tylko na współczesny świat, zagrożenia cywilizacyjne, ale niesie ogromne przesłanie humanistyczne. Jest to książka, która daje światło, jest drogowskazem do nowej jakości życia." - Zobacz więcej...


Często konsekwencją choroby nerek jest dna moczanowa. Kiedy nerki nie filtrują odpowiednio, kwas moczowy odkłada się w naszym organizmie i krystalizuje. Nieleczona dna moczanowa powoduje ataki i groźne konsekwencje dla kości, stawów oraz układu krążenia. Jeżeli masz dnę moczanową w tej książce przeczytasz jak zmniejszać częstotliwość ataków i im zapobiegać.
Dna moczanowa

© 2008-2023 DoZdrowia.com | Polityka prywatności