Choroby nerek

Kamienie nerkowe | Kamica nerkowa | Bóle nerek | Choroby nerek | Ból i problemy przy oddawaniu moczu | Zapalenie | Usuwanie kamieni

Objawy chorób nerek

JEŻELI MASZ KTÓRYŚ Z TYCH OBJAWÓW NALEŻY TO NIEZWŁOCZNIE SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM. Schorzenia nerek są niebezpieczne.

Pienienie w moczu
Jeżeli masz zdrowe nerki to z moczem są wydalane niewielkie ilości białka. Jeżeli jest go za dużo twój mocz będzie się pienił. Może to świadczyć o chorobie nerek.

Zmienione zabarwienie moczu
Jeżeli twój mocz ma kolor czerwonobrunatny lub czerwony jest to sygnał, że należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jest ro znak , że błona filtracyjna Twoich nerek przepuszcza krwinki czerwone czyli nerki są uszkodzone. Ten objaw może również wiązać się z drogami moczowymi poniżej nerek jednak należy to koniecznie sprawdzić.

Obrzęki twarzy, powiek, kostek, podudzi i innych miejsc ciała - nagromadzenie płynów w tkankach
Gdy nerki nie są w stanie wydalić nadmiernych ilości płynów, a tak właśnie dzieje się w przypadku chorób nerek, gromadzą się one w tkankach. Dlatego właśnie pojawiają się na ciele chorego obrzęki. Typowo pojawiają się one rano na twarzy, szczególnie w okolicy powiek oraz w okolicy kostek. Z kolei obrzęki na podudziach pojawią się głównie pod wieczór.

Ból przy oddawaniu moczu
Jeżeli odczuwasz ból kiedy oddajesz mocz poccztaj więcej w artykule Ból przy oddawaniu moczu Jeżeli odczuwasz ból kiedy oddajesz mocz najczęściej jest to objaw zakażenia dróg moczowych. Powinno się wykonać wtedy badanie moczu jakim jest, który wykryje jaka bakteria chorobę spowodowała. Jeśli ból towarzyszy chorobie nerek nie jest tak charakterystyczny aby można było szybko określić chorobę. Podczas odmiedniczkowego zapalenia nerek ból zazwyczaj pojawia się przy kręgosłupie lędźwiowym i jest to ból długotrwały i głęboki. Jeśli jest kłębuszkowe zapalenie nerek bólu nie odczuwamy.

Nadciśnienie tętnicze
Jest to typowy przejaw większości chorób nerek. Z tego powodu każdy kto ma nadciśnienie powinien badać sobie nerki. Powinno się również mierzyć ciśnienie często i w sposób właściwy aby ewentualna choroba była odkryta jak najwcześniej.

Częste oddawanie moczu w dużej ilości ( wielomocz, poliuria)
Jest to przejaw niewydolności nerek oraz brak zdolności zagęszczenia moczu przez co nerki wydalają go w dużej ilości.

Mała ilość oddawanego moczu.
Jeśli dorosły człowiek wydala mniej niż pół litra moczu na dobę możemy to nazwać oligurią. Mocz jest wtedy bardzo zagęszczony. Jest to dla nerek bardzo szkodliwe. Może być to objaw niewydolności nerek lub ich ostrego uszkodzenia. Nie należy tej sprawy odkładać i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Brak apetytu , blada skóra, osłabienie mięśni.
Są to objawy pojawiające się gdy niewydolność nerek jest bardzo zaawansowana. Trzeba je koniecznie skonsultować gdyż mogą świadczyć też o wielu innych chorobach.

Jeżeli masz objawy chorych nerek nie należy tego lekcewazyć!

Nerczyca

Jest to choroba nerek spowodowana przez częste przepuszczanie białka przez ściany naczyń krwionośnych. Powoduje to utratę białka z krwi. Objawem tej choroby są obrzęki kończyn dolnych,okolicy lędźwiowej w organizmie. Towarzyszy temu również odkładanie się płynu w jamie brzusznej i opłucnej. Nazywamy to wodobrzuszem i przesiękiem obopłucowym.

Przewlekła niewydolność nerek

Choroba ta wiąże się z niszczeniem w nerkach miąższu- tkanki służącej do filtrowania krwi. Jeżeli zawartość tego miąższu obniży się do kilku procent nerki nie spełniają już swojej funkcji. Choroba ta ma ogólnie trzy etapy. Pierwszy polega na tym, że wydajność pracy nerek spada o połowę. Nerki wtedy nadal pracują i filtrują krew dzięki czemu nie ma ostrych objawów tej choroby. Druga wiąże się z tym , że wydajność nerek bardzo spada i wynosi już około dwudziestu pięciu procent. W tym etapie zwiększone pragnienie u człowieka i częste oddawania moczu to główne objawy. We krwi wzrasta ilość nieodfiltrowanych substancji takich jak kreatynina i mocznik. Zwiększa się też przez to ciśnienie krwi. W trzecim etapie wydajność nerek spada do dwudziestu procent. Wtedy poziom mocznika i kreatyniny jest kilkakrotnie wyższy od prawidłowego. Kiedy poziom miąższu spadnie do kilku procent nazywamy to mocznicą przewlekłą. W takim przypadku chory może umrzeć nawet do kliku tygodni. Czuje wtedy zmęczenie, osłabienie, zaburzenie snu, problemy z koncentracją uwagi. Jeżeli chory nie jest właściwie odfiltrowywany może dojść do zatrucia substancjami chemicznymi. Powinno to zostać samoczynnie wydalone jednak gdy człowiek jest chory jego nerki przestają właściwie spełniać swoją funkcję. W takim przypadku następuje również zaburzenie gospodarki elektrolitowej organizmu. Jeżeli nieprawidłowo pracują nerki wpływa to na inne narządy, gruczoły dokrerwne, które też przestają działać właściwie. Mogą w związku z tym wystąpić zapalenie płuc, zaburzenia pracy serca, biegunki i krwawienie z przewodu pokarmowego, brak apetytu. Jedyną szansą na ratunek przed śmiercią dla chorego jest wtedy dializa krwi albo przeszczepienie nerki. Dla chorego konieczne jest nawet do 150 dializ w ciągu roku aby mógł żyć i funkcjonować.

Zapalenie nerek

Częstą chorobą układu moczowego jest zapalenie nerek. O zapaleniu nerek i kłębkowym zapalniu przeczytasz tutaj

Przewlekła choroba nerek a ciąża

Kobiety, które cierpią na przewlekłą chorobę nerek boją się tego, że nie będę mogły zostać matkami. Jeżeli kobieta, która ma przewlekłe zapalenie nerek zajdzie ciąże jest duże ryzyko jednak gdy zastosuje się odpowiednią opiekę medyczno kobieta może zajść w ciąże a następnie urodzić zdrowe potomstwo.

Pacjentka z taką ciążą ma obowiązek stałej opieki medycznej i konsultacji z nefrologiem i ginekologiem oraz neonatologiem Jeśli taka kobieta jest prawidłowo dializowana ma bardzo duże szanse, że urodzi zdrowe dziecko. Oprócz konsultacji lekarskich taka kobieta powinna prowadzić zdrowy tryb życia. Może ją o tym pouczyć pielęgniarka nefrologiczna.

Dializa otrzewnowa

Jest to sposób leczenia nerkozastępczego. Dzięki temu zabiegowi zostają oczyszczona błona otrzewnowa. Dializa zaczyna się od wpuszczenia przez cewnik płynu dializującego do jamy otrzewnej brzucha. Można to robić indywidualnie, samemu w domu dostosowując to do swoich zajęć i potrzeb. Trzeba to jednak konsultować z lekarzem i pozostałym personelem medycznym oddziału zajmującego się dializami.

Jeżeli pacjent planuje podróż płyn wymienny do dializ może zostać dostarczony w wybrane przez niego miejsce.



Bezpłatne porady jak pokonać problemy z nerkami

Masz problem z nerkami?
Kolki nerkowe, zapalenie, kamienie, piasek?
Chcesz się pozbyć problemu?
Wpisz tu swój adres e-mail i imię.
Otrzymasz dzięki temu kilka bezpłatnych porad przez e-mail
na temat przyczyn i leczenia schorzeń nerek.

Imię:
E-mail:

Zamkniecie

    



Inne informacje o zdrowiu:
Portal o zdrowiu
Choroby cywilizacyjne
Irydologia - diagnoza z tęczówki oka
Atopowe zapalenie skóry




Sposób na kamienie nerkowe i choroby nerek:

choroby cywilizacyjne - Choroby cywilizacyjne

To jest poradnik, którego szukasz. Dowiesz się z niego (między innymi) jak poradzić sobie z kamieniami nerkowymi za pomocą naturalnych kuracji ziołowych - dzięki temu poradzisz sobie z problemem kamieni nerkowych. Poza tym dowiesz się duuużo więcej o naturalnym leczeniu chorób cywilizacyjnych i zapobieganiu im.

Zobacz jak sobie poradzić z kamicą nerkową

"Książka dr. Jacka Roika, człowieka niezwykłego, niezwykle skromnego, z ogromnym, ponad dwudziestletnim doświadczeniem w profilaktce zdrowotnej, najlepszego lekarza Małopolski w 2005 r. jest "przebudzeniem! Nie tylko pozwala, ale wręcz prowokuje do innego spojrzenia nie tylko na współczesny świat, zagrożenia cywilizacyjne, ale niesie ogromne przesłanie humanistyczne. Jest to książka, która daje światło, jest drogowskazem do nowej jakości życia." - Zobacz więcej...


Często konsekwencją choroby nerek jest dna moczanowa. Kiedy nerki nie filtrują odpowiednio, kwas moczowy odkłada się w naszym organizmie i krystalizuje. Nieleczona dna moczanowa powoduje ataki i groźne konsekwencje dla kości, stawów oraz układu krążenia. Jeżeli masz dnę moczanową w tej książce przeczytasz jak zmniejszać częstotliwość ataków i im zapobiegać.
Dna moczanowa

© 2008-2024 DoZdrowia.com | Polityka prywatności